Stanowisko pracy a zakres badań profilaktycznych
Każdy pracownik, przed przystąpieniem do pracy lub przed jej kontynuacją musi poddać się badaniom profilaktycznym. Ich zakres i częstotliwość zależą przede wszystkim do stanowiska, jakie będzie piastował. Ocenie lekarskiej podlega stan zdrowia kandydata – jeżeli uzyskany wynik będzie pozytywny wówczas otrzyma on orzeczenie o braku przeciwwskazań do podjęcia zatrudniania.
Wymogi dotyczące badań profilaktycznych
Badania profilaktyczne dotyczą zarówno nowych pracowników, jak i tych, którzy będą kontynuowali pracę na tym samym lub innym stanowisku. Badania dzieli się na:
- Wstępne - artykuł 229 § 4 Kodeksu Pracy jasno definiuje, że pracownik przyjmowany na dane stanowisko nie może zostać zatrudniony o ile nie przedstawi zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych,
- okresowe – są realizowane zgodnie z wymogami Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, a dotyczą pracowników zatrudnionych w danym zakładzie. Zakres i częstotliwość badań zależą przede wszystkim od piastowanego stanowiska i zagrożeń z nim związanych,
- kontrolne – dotyczą tylko tych pracowników, którzy wracają do pracy po dłużej nieobecności, wynoszącej więcej niż 30 dni.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami BHP pracodawca kieruje pracownika do lekarza medycyny pracy, wystawiając dokument w formie papierowej. O tym, jak szeroki będzie zakres konsultacji lekarskiej, decyduje przede wszystkim to, z jakimi czynnikami szkodliwymi w swojej pracy będzie miał do czynienia zatrudniony. Dlatego na skierowaniu powinny znaleźć się informacje o:
- rodzaju badania profilaktycznego,
- określenie stanowiska pracy,
- opis warunków pracy ze szczególnym uwzględnieniem czynników uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.
Zakres badań medycyny pracy
O zakresie badań medycyny pracy decyduje lekarz, na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę. Podstawowe czynności to wywiad lekarski, badanie fizykalne, analiza wyników pochodzących z badania krwi, moczu, glukozy. Jeżeli praca na danym stanowisku wymaga bardziej dokładnej analizy stanu zdrowia pacjenta, to przeprowadza się ją w oparciu o:
- spirometrię (dla osób pracujących w pyle),
- badanie laryngologiczne (dla osób pracujących w hałasie),
- badanie okulistyczne (dla kierowców, pracujących na komputerze),
- próby wątrobowe (dla medyków),
- badania neurologiczne (dla osób pracujących na wysokościach).
Tylko pozytywny wynik badań i brak przeciwwskazań lekarskich mogą przesądzić o zatrudnieniu pracownika. W razie obiekcji i wydania nieprzychylnej opinii, można się odwoływać od decyzji.