Orzeczenie o niepełnosprawności a medycyna pracy
W obecnych czasach osoby niepełnosprawne mogą podjąć aktywność zawodową w znacznie łatwiejszy sposób niż jeszcze kilka lat temu. Jednak, aby podjąć jakąkolwiek pracę, potrzebne jest stosowane orzeczenie lekarza specjalizującego się w medycynie pracy. Jak wygląda sprawa w sytuacji, kiedy osoba mająca zamiar pracować ma też orzeczenie o niepełnosprawności?
Co sprawia lekarz orzecznik w przypadku osoby niepełnosprawnej?
Zadaniem lekarza orzecznika jest stwierdzenie, czy dana osoba może bez ryzyka wykonywać powierzone jej zadania. Także w przypadku osób niepełnosprawnych zadaniem lekarza orzecznika jest stwierdzenie, czy dana osoba może wykonywać pracę i czy do pracy na danym stanowisku nie ma przeciwwskazań. Lekarz bierze pod uwagę orzeczenie o niepełnosprawności, ale jego treść nie determinuje jego decyzji.
Osoba niepełnosprawna w pracy - to warto wiedzieć
Osoby niepełnosprawne, które podejmują się aktywności zarobkowej, mają takie same prawa jak pracownicy bez orzeczenia. Dodatkowo w kodeksie pracy znajdują się zapisy, które zapewniają im dodatkową ochronę. Szczególna ochrona prawna dba o to, aby nie nadwyrężyć ich zdrowia.
Zgodnie z przepisami osoby, które mają znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, nie mogą pracować dłużej niż przez 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Nie mogą też być zatrudniani na noc, ani pracować w nadgodzinach, o ile nie wykażą takiej chęci i nie mają orzeczenia lekarza, który na to się także zgadza. W przypadku pracowania na nadgodziny pracownik niepełnosprawny może wybrać, czy chce otrzymać dodatek za pracę w nadgodzinach, czy odebrać je jako rekompensatę w formie czasu wolnego od pracy.
Jedynie w przypadku osób niepełnosprawnych, które zatrudnione są do pilnowania, czyli na przykład jako stróże, nie stosuje się ograniczenia czasu pracy. Jeśli osoba niepełnosprawna czuje się na siłach, aby pracować osiem godzin, może też złożyć o to wniosek i uzyskać orzeczenie lekarza medycyny pracy.
Jak widać, prawo szczególnie chroni osoby niepełnosprawne, warto wiedzieć, jakie przysługują im prawa.