Kto musi posiadać książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych?
Książeczka sanitarno-epidemiologiczna jest dokumentem, który ma świadczyć o zdrowiu posiadacza, w tym zwłaszcza o braku w organizmie drobnoustrojów zakaźnych. W przypadku jakich zawodów wymaga się takiego dokumentu?
Obowiązek posiadania książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych
Zgodnie z Ustawą z 25 sierpnia 2006 roku osoby, które pracują w styczności z żywnością, są zobligowane do pozyskania orzeczenia lekarskiego świadczącego o braku przeciwskazań do wykonywania prac, w przypadku których jest możliwość przeniesienia zakażenia na innych. Na podstawie takich badań sanitarno-epidemiologicznych, które wykonujemy również w naszej placówce, zostaje wypisane orzeczenie. To ostatnie jest niezbędne do wydania tzw. książeczki sanepidowskiej.
Kto musi posiadać książeczkę sanitarno-epidemiologiczną?
Posiadania takiego dokumentu wymaga się przede wszystkim od:
- osób pracujących w restauracjach, czyli kucharzy, kelnerów i pomocników kuchennych,
- osób dystrybuujących posiłki,
- cukierników,
- piekarzy,
- zatrudnionych przy produkcji żywności, w tym również kontrolerów jakości,
- pracowników szpitali,
- sprawujących opiekę nad dziećmi do 6. roku życia,
- kosmetyczek, masażystów oraz ratowników na basenach.
W praktyce obowiązek ten dotyczy również wielu innych zawodów, w tym nawet kierowców transportu publicznego, którzy mają przecież bieżący kontakt z pasażerami.
Jaki jest okres oczekiwania na książeczkę sanepidowską?
Planując np. zmianę miejsca pracy lub przebranżowienie się, warto pamiętać o czasie, który zajmuje wyrobienie takiego dokumentu. W praktyce proces zazwyczaj trwa kilka tygodni, co wynika m.in. z czasu potrzebnego na przeprowadzenie badań laboratoryjnych (nawet do 2 tygodni). Dodatkowo wraz z pobraniem próbki i wizytą lekarską, trzeba przygotować się na okres oczekiwania od 3 do nawet 4 tygodni. Istotna jest więc świadomość, że proces ten w praktyce niestety nie jest zbyt szybki.
Jak widać grupa zawodów, w przypadku których konieczne jest posiadanie książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych jest naprawdę liczna. Jeśli i Ty jej potrzebujesz, skorzystaj z oferty naszej placówki, ponieważ jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, także możemy zaproponować Ci pomoc w tym zakresie.