Blog
Niepełnosprawni a godziny pracy
Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do wykonywania pracy w ściśle określonych przez zapisy prawne godzinach. Są one uzależnione od stopnia niepełnoprawności i mogą wynosić od 35 do 40 godzin tygodniowo. Dopuszczenie do pracy odbywa się na podstawie badań medycyny pracy, czyli oceny stanu zdrowia przyszłego pracownika.
Jakie badania wykonuje się pracownikom narażonym na promieniowanie jonizujące?
Regularne badania medyczne pozwalają ocenić predyspozycje pracowników do wykonywania danego zawodu, jak również umożliwiają odpowiednio wczesne wykrycie problemów wynikających z wpływu wykonywanej pracy na zdrowie. Ten drugi aspekt dotyczy zwłaszcza osób zatrudnionych w miejscach charakteryzujących się trudnymi warunkami pracy, np. obecnością promieniowania jonizującego.
Kto musi posiadać książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych?
Książeczka sanitarno-epidemiologiczna jest dokumentem, który ma świadczyć o zdrowiu posiadacza, w tym zwłaszcza o braku w organizmie drobnoustrojów zakaźnych. W przypadku jakich zawodów wymaga się takiego dokumentu?
Jakie należy wykonać badania po zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni?
Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim bywa bardzo wymagający. Regeneracja sił po przebytej chorobie czasem się przedłuża, a nasz organizm nie jest gotowy do działania na pełnych obrotach.
Orzeczenie o niepełnosprawności a medycyna pracy
W obecnych czasach osoby niepełnosprawne mogą podjąć aktywność zawodową w znacznie łatwiejszy sposób niż jeszcze kilka lat temu. Jednak, aby podjąć jakąkolwiek pracę, potrzebne jest stosowane orzeczenie lekarza specjalizującego się w medycynie pracy. Jak wygląda sprawa w sytuacji, kiedy osoba mająca zamiar pracować ma też orzeczenie o niepełnosprawności?
Jakie badania są wymagane do pozwolenia na broń?
Pozwolenie na broń wydawane jest wyłącznie do konkretnych celów, m.in. sportowych, łowieckich, ochrony osób i mienia, ochrony osobistej, kolekcjonerskich, rekonstrukcji historycznych, szkoleniowych. W każdym jednak przypadku trzeba przejść określoną procedurę, w tym przede wszystkim niezbędne badanie lekarskie i psychologiczne.